Menu

Kompania słoni

Kompania słoni
PORYWAJĄCA HISTORIA NIEZWYKŁEGO BOHATERA I ZWIERZĄT, KTÓRE POMAGAŁY W RATOWANIU ŻYCIA W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

Nad rzeką Czinduin w sercu parnej birmańskiej dżungli brytyjskie firmy zajmują się wyrębem drewna tekowego. Wycinka odbywa się przy współudziale niezwykłych pracowników – słoni azjatyckich. Niezwykły okazał się też ich nadzorca – Elephant Bill.

Kompania słoni Vicki Constantine Croke to opowieść o niezwykłej więzi między człowiekiem a zwierzęciem. Wykorzystując osobiste zapiski Jamesa Howarda Williamsa, autorka konstruuje opowieść o dojrzałym i pełnym empatii podejściu Anglika do podległych mu stworzeń, które w czasie zawieruchy II wojny światowej uratowały mu życie. Jest to także historia o tym, jak zwierzęta mogą zmienić dzieje historii oraz wpłynąć na wynik wojny.

Niezwykłość tej opowieści dotyczy jednego człowieka - Jamesa Howarda Williamsa i słoni, które stały się nierozerwalną częścią jego życia. Rozumiał je, dbał o nie, leczył je i kochał. I pracował z nimi w Birmie dwadzieścia dwa lat, aż do wojny. Potem razem walczyli.

Słonie są wpisane w kulturę Birmy i do 1941 roku stanowiły ważną część systemu handlu drewnem. Pracowały w tartakach, przy transporcie i składowaniu pni tekowych. Kilka tysięcy słoni zatrudniała firma Bombay Burmah Trading Corporation. Dla niej pracował też Williams. Kiedy Japończycy opanowali ten kraj w 1942 roku, zmieniła się sytuacja ludzi i słoni. Wiele słoni z opiekunami zostało przez Japończyków przymusowo wcielonych do służby wojskowej. Tysiące, bez opieki, w poszukiwaniu pożywienia powędrowały do dżungli. Trwało to jednak chwilę. Potem rozpoczęła się o nie walka. W dżungli zastępowały dżipy, na grzbietach przenosiły towary i ludzi.

Williams widział w nich żołnierzy, których inteligencję i możliwości fizyczne chciał wykorzystać do celów wojskowych. Zaczął je gromadzić i chronić. Pod koniec 1942 roku utworzono Kompanię Słoni, którą dowodził. Przy ich pomocy zbudowano setki mostów przez strumienie, rzeki i wąwozy, co pomogło XIV Armii Brytyjskiej oskrzydlić i rozgromić Japończyków w Maithili.




(…) Wspaniałego piękna birmańskiej dżungli o świcie nigdy nie da się zapomnieć – napisała Susan – Głęboką zieleń delikatnie rozjaśnia róż, kiedy słońce wschodzi, a mgła unosi się nad rzeką. Ze świeżo poruszonego ogniska unoszą się spirale i zapach dymu. Rozlega się zew gołębi pospolitych lub dłuższe zawodzenie gołębi cesarskich. Przyjemny dotyk ostrego powietrza, sporadyczny ryk jakiegoś zaprzęganego do roboty słonia. Siadamy opatuleni w ciepłe, wełniane swetry i szale, sączymy pierwszą filiżankę herbaty, wypalamy pierwszego papierosa. Wspaniałe piękno i uczucie, że nawet jeśli to wszystko było przelotne, to w tamtych chwilach życia było przyjemne. (...)

– Cytat z książki

Vicki Constantine Croke
Bada życie zwierząt od ponad dwóch dekad – śledziła fossy na Madagaskarze, białe niedźwiedzie na biegunie polarnym i diabły tasmańskie w Tasmanii.
Jest autorką książek The Lady and the Panda: The True Adventures of the First American Explorer to Bring Back China’s Most Exotic Animal, The Modern Ark: The Story of Zoos – Past, Present and Future oraz Kompanii słoni: Inspirującej opowieści o nieprawdopodobnym bohaterze i zwierzętach, które uratowały mu życie w czasie II wojny światowej.
Croke pracowała dla Disneya i kanału A&E przy realizacji filmów dokumentalnych dotyczących natury oraz tworzyła program The Secret Life of Animals w telewizji NECN. Przez 13 lat prowadziła także w „The Boston Globe” rubrykę Animal Beat. Współpracowała z rozmaitymi czasopismami takimi jak „The New York Times”, „The Washington Post”, „The London Sunday Telegraph”, „Time”, „Popular Science”, „O: The Oprah Magazine”, „Gourmet”, „National Wildlife” i „Discover magazine”.

Cena: 39,90 zł

W sprawie zamówień hurtowych prosimy o kontakt z Anetą Cartailler
tel. 783 065 179
e-mail: acartailler@medium.media.pl
*Dane dostępne na 1 lutego 2016 r.
Okładki i ceny mogą ulec zmianie.